شرکت بازرگانی نیلویی

فهرست مطالب

شفت چیست؟ کاربرد انواع شفت؟

انواع شفت

شفت یا شافت یکی از اساسی ترین و مهم ترین عناصر در مهندسی مکانیک می باشد.  شفت‌ها هم در ابزار و ماشین آلات تولیدی و هم در محصولات تولید شده صنعتی نقش مهمی را ایفا می کنند و کابرد گسترده ای دارند. در ادامه این مقاله به معرفی شفت ها و انواع مختلف آن در صنعت می‌پردازیم.

شفت (شافت) چیست ؟

شفت (شافت) جزو کلیدی‌ترین قطعات در تجهیزات چرخشی می‌باشد. در واقع شافت یک عنصر مکانیکی برای انتقال گشتاور و چرخش است که از نظر ظاهری شبیه به یک میله می باشد که در اندازه های مختلف تولید میگردد. شفت‌ها بسته به نوع محصول و کاربردی که برای آن در نظر گرفته می شود در سایزها و انواع مختلفی تولید می‌شوند.

شافت یک عنصر به شکل چرخان در دستگاه می باشد که معمولا دارای مقطع دایره ای بوده وبرای انتقال نیرو از یک قسمت به قسمت دیگر، یا از دستگاهی که نیرو تولید می کند به دستگاهی که نیرو را دریافت می کند، استفاده می شود. شافت می تواند به صورت جزئی از دستگاه و یا عضو جدا از دستگاه به کار برده شود. 

انواع شافت

به‌طور کلی شفت‌ها را می‌توان به دو نوع شفت توپر و شفت توخالی تقسیم‌کرد. انتخاب نوع شافت به نوع کاربرد، نیروی مورد نیاز، میزان مورد نیاز انتقال گشتاور، وزن، قیمت و جنس مورد نیاز بستگی دارد.

شافت های توخالی گشتاور بیشتری نسبت به شافت های توپر منتقل می کنند. در واقع شفت های توخالی نیروی بیشتری را منتقل نمی کنند، اما نرخ نیرو نسبت به وزن در آن ها بیشتر است. مسلما وقتی صحبت از خم کردن شافت به میان می آید، شافت های توپر محکم تر هستند. لازم به ذکر هست تولید شافت توخالی بسیار پیچیده تر و پرهزینه تر از یک شفت توپر معمولی می باشد.

مهم ترین نکته ای که بر جنس شافت تاثیر می گذارد کاربرد آن می باشد. کاربرد مشخص می کند که جنس شافت باید چه میزان مقاومت و یا انعطاف پذیری داشته باشد. به طور معمول برای ساخت شافت از فولاد و آلیاژهای آن استفاده می شود.

در ادامه بخوانید: معرفی انواع گیربکس صنعتی و کاربرد انواع آن

کاربردهای شفت

 از شفت‌ها برای سوارکردن کلاچ، چرخ‌دنده، چرخ زنجیرو دسته لنگ‌ها استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی کاربردهای شفت در گیربکس‌ها و موتورها می‌پردازیم.

شفت در الکتروموتورها

یکی از بیشترین موارد استفاده از شفت‌ها در صنعت، در طراحی و تولید انواع الکتروموتور می باشد. شافت بخش مهمی از موتور است و به عنوان یک اتصال بین تبدیل انرژی الکترومکانیکی بین موتور و دستگاه، پشتیبانی قطعات چرخشی، انتقال گشتاور و تعیین موقعیت نسبی قطعات چرخشی به استاتور کار می کند.

شفت در گیربکس ها

گیربکس ها عموما دارای یک طرف ورودی و یک طرف خروجی می باشند. شفت ورودی به طور مستقیم به موتور متصل شده و با دور موتور می چرخد. در واقع پیشرانه را وارد سیستم گیربکس می کند و شافت خروجی ، نیرو را از شافت ورودی حمل کرده و متناسب با دنده ها و نسبت دنده ، با سرعت های مختلف می چرخد.

کلمه Shaft به دو صورت شفت و شافت تلفظ می‌شود که هر دو این تلفظ‌ها درست می‌باشند. امیدواریم این مقاله به دانش شما درباره شفت‌ها و کاربردهای آن افزوده باشد. در صورت نیاز به مشاوره خرید قطعات صنعتی و ارتباط با کارشناسان متخصص بازرگانی نیلویی می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *