۱۰ نوع پمپ صنعتی و کاربرد انواع پمپ صنعتی

انواع پمپ صنعتی

پمپ صنعتی

انواع مختلفی از پمپ‌ها در بازار وجود دارد. این مقاله به شما کمک می‌کند تا از قابلیت‌های اصلی هر نوع پمپ مطلع شوید. نوع پمپ و همچنین انتخاب آن به طور عمده به نیاز ما بستگی دارد. کاربرد عمدتا شامل نوع مایع موردنظر برای پمپاژ، فاصله مورد نظر برای حرکت مایع، و مقدار مورد نیاز در یک بازه زمانی خاص می‌باشد. با این حال انتخاب دقیق پمپ مورد نیاز پیچیده می‌باشد. برای شناسایی پمپ‌ها می توان به طراحی آنها توجه کرد.

انواع پمپ

پمپ‌ها عموما به دو دسته اصلی طبقه‌بندی می‌شوند:

  • پمپ‌های دینامیکی
  • پمپ‌های جابجایی مثبت

پمپ‌های دینامیکی

پمپ‌های دینامیکی خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که تعدادی از آنها در ادامه مورد بحث قرار می‌گیرد.

از جمله: پمپ سانتریفیوژی، پمپ سانتریفیوژی عمودی و افقی، و یا پمپ سیستم‌های شیر آتش‌نشانی

پمپ سانتریفیوژی

پمپ سانتریفیوژیاین نوع از پمپ در سراسر جهان رایج است چرا که کارکرد آنها بسیار ساده می‌باشد. این نوع پمپ دارای ساختمان محکم و کارآمد بوده و ساخت آن ارزان است. هرگاه که پمپ در حال کار می‌باشد، فشار مایع از ورودی پمپ به سمت خروجی آن افزایش می‌یابد. تغییر فشار مایع را در طول کل سیستم هدایت می‌کند.
این نوع از پمپ نیرویی به وسیله انتقال انرژی مکانیکی از موتورالکتریکی به مایع در داخل پروانه، منتقل می‌کند. جریان مایع وارد مرکز پروانه شده و در راستای تیغه‌های آن خارج می‌شود. در نتیجه قدرت سانتریفیوژی سرعت مایع را افزایش داده و موجب تغییر در انرژی جنبشی می‌شود.

پمپ سانتریفیوژی عمودی

پمپ سانتریفیوژی عمودیپمپ سانتریفیوژی عمودی پمپ پایه نیز نامیده می‌شود. این پمپ‌ها شفت منحصربه‌فردی استفاده می‌کنند و طراحی آنها به گونه‌ای است که حجم داخل گودال می‌افتد در حالی که یاتاقان‌ها خارج گودال قرار دارند. واشر قطعات کاربرد رایج این نوع پمپ می‌باشد.

پمپ سانتریفیوژی افقی

پمپ سانتریفیوژی افقی

این نوع پمپ شامل حداقل دو پروانه و یا بیشتر می‌باشد. از این پمپ‌ها در خدمات پمپاژ استفاده می‌شود. در واقع هر مرحله یک پمپ جدا می‌باشد. همه فازها در یک محفظه مشابه قرار دارند و روی یک شافت مشابه سوار شده‌اند. در یک تک شافت افقی، حداقل هشت مرحله می‌تواند سوار شود. پمپ‌های چند مرحله‌ای می‌توانند تک مَکِشی یا دو مکشی در پروانه اول باشند.

پمپ زیر آب

پمپ زیر آب

پمپ زیر آب همچنین به عنوان پمپ طوفان، پمپ فاضلاب و پمپ سپتیک نامگذاری شده. کابرد این پمپ‌ها عمدتا شامل خدمات ساختمانی، خانگی، صنعتی، تجاری، روستایی، شهری و برنامه‌های بازیافت آب باران می‌باشد.

کاربرد این لوله‌ها عمدتا در پروانه‌های مختلف مانند پمپ‌های بسته، چند ای، تک کانال، گرداب و یا گریندر می‌باشد. برای کاربردهای مختلف، یک انتخاب گسترده شامل جریان زیاد، جریان کم، سر پایین و یا سر بالا در اختیار است.

پمپ آب‌رسانی آتش‌نشانی

پمپ آب‌رسانی آتش‌نشانیسیستم پمپ آب‌رسانی آتش‎نشانی، با عناوین تقویت‌کننده آب‌رسان، پمپ آتش‌نشانی و پمپ آب آتش، نیز شناخته می‌شوند.

این پمپ‌ها با افزایش ظرفیت و قدرت بالا، برای کار در سرویس آب‌رسانی سیستم‌های آتش نشانی ساخته شده‌اند. کابردهای این سیستم عمدتا شامل آبیاری و همچنین انتقال آب می‌باشد.

پمپ‌های جابجایی مثبت

پمپ‌های جابجایی مثبت به انواع مختلفی تقسیم شده‌اند. تعدادی از آنها از جمله پمپ دیافراگم، پمپ دنده‌ای، پمپ پریستالیک، پمپ لوب و پمپ پیستونی در ادامه مورد بحث قرار می‌گیرند.

پمپ دیافراگم

پمپ دیافراگمپمپ دیافراگم به عنوان پمپ AOD (دیافراگم اجرا شده با هوا)، پمپ پنوماتیک و AODD شناخته شده‌اند. کابردهای این پمپ‌ها عمدتا شامل استفاده مداوم در کارخانه‌های عمومی، صنعتی و معدنی می‌باشد. پمپ AOD به طور خاص در جاهایی که برق در دسترس نیست و یا ناپایدار و قابل احتراق است استفاده می‌شوند. از این پمپ‌ها برای انتقال مواد شیمیایی، تولید مواد غذایی، معادن زغال سنگ زیرزمینی و غیره استفاده می‌شود. این پمپ‌ها، پمپ‌های پاسخ دهنده هستند و شامل دو دیافراگم می باشند که با هوای متراکم هدایت می‌شوند. مکش هوا به وسیله شیر انتقال، هوا را به طور متناوب نسبت به دو دیافراگم اعمال می‌کند. که هر دیافراگم شامل مجموعه‌ای از شیرهای توپی و چک می‌باشد.

پمپ دنده‌ای

پمپ دنده‌ایپمپ دنده‌ای نوعی از پمپ جابجایی مثبت روتاری می‌باشند؛ به این معنی که آنها برای هر جنبش مقدار پایداری از مایع را حرکت می‌دهند. این پمپ‌ها توانایی پمپاژ با نیرو و فشار زیاد برای مایعات با غلظت بالا را دارند.
یک پمپ دنده‌ای شامل هیچ‌گونه شیری نمی‌باشد که موجب ضعف‌هایی مانند اصطکاک و سرعت زیاد پروانه شود. پس، این پمپ برای به کارگیری مایعات غلیظ مانند سوخت و روغن‌های گریس و غیره سازگار است. این پمپ‌ها برای هدایت مواد جامد و نیز مایعات خشن مناسب نیستند.

پمپ پریستالتیک

پمپ پریستالتیکپمپ پریستالتیک همچنین به عنوان پمپ‌های لوله‌ای نیز نامیده می‌شوند. کاربرد این پمپ‌ها عمدتا در فرآوری صنایع شیمیایی، غذایی و تصفیه آب می‌باشد. یک جریان پایدار برای اندازه‌گیری و ترکیب فراهم می‌کنند و همچنین قابلیت پمپاژ مایعات مختلف مانند خمیر دندان و انواع مواد شیمیایی را دارند.

پمپ لوب

پمپ لوبپمپ لوب ویژگی‌های مختلفی مانند راندمان عالی و بالا، مقاومت در برابر زنگ‌زدگی، کیفیت بهداشتی، قابلیت اطمینان و غیره را ارائه می‌دهند. این پمپ‌ها می توانند مایعات با غلظت بالا و مواد جامد را بدون صدمه زدن به آنها هدایت کنند. کارکرد این پمپ ها می‌تواند مربوط به پمپ‌های دنده‌ای باشد، جدا از این که لوب‌ها در این پمپ‌ها با یکدیگر تماس پیدا نمی‌کنند. علاوه بر این، این پمپ‌ها دارای اتاقک‌های پمپاژ بهتری در مقایسه با پمپ‌های دنده‌ای هستند، که اجازه می‌دهد تا دوغاب‌ها را نیز حرکت دهند. این نوع پمپ با فولاد ضدزنگ ساخته شده و بسیار جلا داده شده‌اند.

برای مشاهده انواع پمپ لوب موجود در فروشگاه کلیک کنید.

پمپ پیستونی

پمپ پیستونیپمپ پیستونی نوعی از پمپ‌های جابجایی مثبت هستند که با نیروی قوی از طریق پیستون پاسخ می‌دهد. این پمپ‌ها اغلب در آبیاری، برنامه‌هایی که نیازمند فشار بالا و قابل اطمینان بوده و نیز سیستم‌های تحویل برای انتقال شکلات، شیرینی، رنگ و غیره، استفاده می‌شوند.

در این مقاله به توضیح انواع پمپ‌هایی پرداختیم که در انواع مختلفی از ساختمان‌ها برای تسهیل در جابجایی مواد مایع به کار برده می‌شوند. پمپ‌هایی که در مسکن و تجارت استفاده می‌شوند، می توانند آب را هدایت کنند. پمپ های آتش نشانی، منبع آب برای آبپاش‌های اتوماتیک و آتش نشانی‌ها فراهم می‌کنند و پمپ‌های تقویت کننده، آب تمیز را برای طبقات بالاتر آپارتمان‌ها تامین می‌کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *